Educaţie prin iubire

01 Februarie 2016

Am conceput proiectul ”Educația prin iubire” pentru a veni în sprijinul copiilor defavorizați din mediul rural.

Avem în vedere desfășurarea unor activități cu caracter socio-educativ, abordând teme de interes general precum discriminarea care apare în mediul școlar sau grupul de prieteni, situațiile de abandon școlar, situații dificile cu care copilul se confruntă în familia de origine (divorț, dependență de substanțe, violență fizică sau verbală).

Implementarea proiectului are drept obiectiv principal îndrumarea copiilor către a face alegeri favorabile pentru sine și societate, atunci când se confruntă cu o situație problematică.

Un alt obiectiv al prezentărilor este formarea de abilități pentru  rezolvarea  conflictelor și externalizarea emoțiilor (distructive sau constructive) prin activități practice, care susțin adaptarea copilului la mediu și societate.

Proiectul a fost implementat în comuna Scânteia, județul Iași.

Beneficiarii proiectului au fost cei 32 de copii din comunitate, care au participat gratuit la prezentări și jocuri, fiind împărțiți în două grupe, în funcție de vârstă.